Jak obliczyć wartość?

Value to matematyczna przewaga zakładu nad inwestycją. Aby to obliczyć, musimy znać kursy, które zamierzamy postawić oraz kursy sprawiedliwe, które wydedukujemy z metod opisanych w naszym pierwszym artykule.

  • Wartość = (kurs rynkowy – 1) / ( kurs sprawiedliwy – 1) – 1

Jeśli więc kurs sprawiedliwy wynosił 1.50, a kurs u naszego bukmachera 1.60, to jego wartość obliczamy jako ( 1.6-1 ) / ( 1.5-1 ) -1 = 20%.

Równanie Kelly’ego (czyli jak obliczyć optymalną stawkę)

Skuteczny obstawiający potrzebuje złego współczynnika zdarzeń oprócz złego limitu, aby jego pula rosła w czasie. Nie obstawia on zakładów według wyczucia, ale według popełnionego błędu. Do tych obliczeń wykorzystuje on zależność opisaną równaniem Kelly’ego. Zmienna p jest prawdopodobieństwem zdarzenia – odwrotnością sprawiedliwego kursu (sprawdź „Co to są kursy” w naszym pierwszym artykule).

  • Stawka = p – (1 – p) / (kurs – 1)

Formuła ta określa procent aktualnej puli, który należy obrócić, aby uzyskać optymalny wzrost. Formuła Kelly’ego uwzględnia bezwzględne prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia i odpowiednio dostosowuje wysokość depozytu.

Zakłady solo vs. Accumulator

Zakłady online

Mimo, że zakłady akumulowane (2 lub więcej typów na jednym kuponie) mają wyższy overround i przeciętny obstawiający traci więcej w dłuższym okresie czasu niż zakłady solo, niektórzy gracze szukają tego typu zakładów. Dlaczego tak jest?

Szanse na wygraną w przypadku 2 lub więcej zdarzeń na jednym kuponie są zawsze mniejsze niż w przypadku zakładów solo, ale początkowo nie jest oczywiste, czy długoterminowy zysk będzie wyższy w przypadku zakładów kombinacyjnych niż w przypadku zakładów solo. Wszystko zależy od tego, jaką przewagę (kursy obniżone o pewien procent w stosunku do kursów uczciwych) ma bukmacher nad graczem i ile będzie mógł postawić na ten zakład.

Jeżeli gracz obstawia po złych kursach – które są poniżej uczciwego limitu (poniżej kursów Lay na Betfair), to nie ma znaczenia czy obstawia solo, duet czy akumulatory – w dłuższej perspektywie zawsze przegra, a na akumulatorach straci jeszcze większy %.

I odwrotnie, gracz obstawiający długoterminowe zakłady po korzystnych kursach będzie miał wyższe wygrane z zakładów akumulowanych niż z zakładów pojedynczych. W zakładach solo, zysk jest proporcjonalny do marży i rośnie liniowo. W zakładach, w których na kuponie znajdują się 2 typy, zysk jest proporcjonalny do jego mocy.

  • Zysk z zakładów value solo: y = 200x – 100.
  • Zysk z zakładów value duo: y = 400×2 – 100.
  • Zysk z zakładów value trio: y = 800×3 – 100.

Wniosek

Po przeczytaniu tego artykułu obstawiający powinien przynajmniej częściowo rozumieć czym są kursy, jak obliczyć % prawdopodobieństwa danego zdarzenia, rozumieć słowa overround i overbroke, a także jak wykorzystać siłę płynnych bukmacherów i Betfair. Powinien on być w stanie sam obliczyć wartość i ile z puli należy postawić, aby utrzymać maksymalny zysk. Powinien on również rozumieć zalety zakładów wielokrotnych w porównaniu z zakładami pojedynczymi.

Jak obstawiać – value betting 1. Wprowadzenie – jakie są szanse

Zakłady solo

Pierwsze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, to czym jest kurs. Kursy to liczba, która wyraża odwrotność prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Jeśli więc kurs na zwycięstwo Barcelony z Realem Madryt wynosi 2.00, oznacza to, że Barcelona ma 50% szans na wygraną. Stwierdzenie to byłoby jednak w pełni prawdziwe tylko wtedy, gdyby kurs nie zawierał zaokrągleń.

Co to jest zaokrąglenie?

Z matematycznego punktu widzenia, suma prawdopodobieństw musi zawsze wynosić 1,00 lub 100%. Gdyby bukmacher wystawił kursy sprawiedliwie dla obu stron, to suma wszystkich możliwych prawdopodobieństw wyniosłaby 1,00 zgodnie z zależnością p = 1/ kurs. W praktyce jednak suma ta jest zawsze wyższa, a to gwarantuje bukmacherowi zysk w dłuższym okresie czasu. Suma prawdopodobieństw jednego zdarzenia przekraczająca 100% nazywana jest „overround”. Przeciwieństwem jest „overbroke”. W takiej sytuacji klient po obstawieniu wszystkich zdarzeń będzie miał pewny zysk (jego straty będą niższe niż wygrane).

  • Zaokrąglenie = ( 1/k+ 1/k+ 1/k… )*100

Overround nie jest stały i może się zmieniać w zależności od czasu i ryzyka. Na przykład, w przypadku mniej znanych lig piłkarskich/turniejów ITF overround może wynosić nawet ponad 115%.

Co to jest value betting?

Value betting to tak naprawdę obstawianie wartościowych kursów. Istnieją dwa sposoby na określenie wartości w kursach:

Wykorzystaj siłę płynnych bukmacherów

Firmy te działają na wysokich obrotach, a ich limity są nieporównywalnie wyższe od innych (mniejszych) bukmacherów. Zapewniając wysoką płynność, przyciągają rozsądnych graczy, których bankroll jest tak duży, że inny bukmacher nie zaakceptowałby tak wysokiej stawki, więc nie pozostaje im nic innego, jak czekać, aż taki bukmacher wystawi kursy. Dlatego bardzo rozsądnie jest śledzić ruchy takich bukmacherów i porównywać je np. z sleeperami. Jeśli kursy u bukmachera śpiącego są wyższe niż u bukmachera o dużej płynności – np. Pinnaclesports, twoje kursy są prawie na pewno WARTOŚCIOWE.

Terminologia w skrócie.

Na giełdzie Betfair kursy nie są wystawiane przez żadnego bukmachera, ale przez samych użytkowników. Kursy te nie zawierają więc prawie żadnych zaokrągleń. Kursy w środku pomiędzy BACK – LAY są uważane za uczciwe, jeśli rynek jest wystarczająco płynny. Za płynny rynek uważa się taki, na którym kursy back i lay są wypełnione przy każdej okazji. W zasadzie wszystkie kursy porównywane z Betfair, które są powyżej kursów LAY są wartościowe.

W dalszej części naszego artykułu zajmiemy się tym, jak obliczyć value, jak obliczyć optymalną wysokość stawki i czy bardziej opłaca się obstawiać zakłady kombinacyjne.

Leave a Comment on Jak obstawiać – zakłady wartościowe 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *